NAK: bővült a falugazdász-hálózat és a kamarai tagoknak nyújtott szolgáltatások köre
Az új Közös Agrárpolitika jelentette kihívásokra reagálva átalakította és mintegy 700 fősre bővítette falugazdász-hálózatát a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara.A falugazdászok 2024 áprilisától falugazdász tanácsadóként az eddigieknél is szélesebb körben támogatják majd a gazdálkodók munkáját. Jelentette be pénteki közleményében a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK).
A tavaly indult új Közös Agrárpolitika (KAP) és az egyre szigorodó uniós előírásoknak való megfelelés az eddigieknél is nagyobb adminisztrációs terhet ró a gazdákra. További kihívást jelent az agrárium szereplőinek, hogy eligazodjanak a folyamatosan megnyíló pályázati lehetőségekben – indokolta lépését a kamara.
Alapjaiban határozza meg a hazai agrárgazdaság jövőjét, hogy a részben a NAK kezdeményezésére jelentősen megnövelt nemzeti társfinanszírozás révén rendelkezésre álló mintegy 2900 milliárd forintot hatékonyan használják fel:
- a gazdák,
- az erdőgazdálkodók
- az élelmiszeripari vállalkozások fejlesztésre, beruházásra.
A NAK eddigi feladatain felül áprilistól a hazai KAP Stratégiai Tervben meghatározott általános tanácsadói tevékenységet fog ellátni. Amelyre a kormányzat jelölte ki a kamarát. A tanácsadási szolgáltatás igénybevételéhez a gazdálkodóknak a falugazdászok közreműködésével szerződést kell kötniük a kamarával – ismertették a részleteket.
Falugazdászok létszámának növelése és az informatikai rendszerek fejlesztése
A megnövekedett feladatok ellátásához szükség volt a falugazdászok létszámának növelésére és az informatikai rendszerek fejlesztésére. A 170 új munkavállalóval mintegy 700 főre bővített falugazdász tanácsadó hálózattal a NAK az eddigieknél is szélesebb körben és hatékonyabban segíti tagjait többek között a támogatások lehívásában és adminisztrációs kötelezettségeik teljesítésében.
A közlemény ismertette, hogy az eddigi feladatokon túl egyebek mellett segítik majd:
- a gazdálkodási napló vezetését,
- az állat- és területalapú támogatásokhoz, pályázatokhoz (agrár-környezetgazdálkodás, ökológiai gazdálkodás, Natura 2000 gyep és erdő) kapcsolódó adminisztrációt.
Az egységes kérelmek benyújtásán túl intézik az ahhoz kapcsolódó teendőket. Így például az egyeztető, illetve műholdas ellenőrzés nyomán küldött Területi Monitoring Rendszer (TMR) végzéseket, ha a gazdálkodó igényli azt.
Részletes tájékoztatást nyújtanak a vidékfejlesztési pályázatokról, a gazdálkodás jellemzői alapján személyre szabottan ismertetik a pályázni készülőkkel a lehetőségeket és a feladatokat. Ráirányítják a gazdálkodók figyelmét az aktuális szakmai kérdésekre, innovatív megoldásokra, a klímaváltozással járó kihívásokra. Tudatosan alkalmazzanak fenntartható gazdálkodási modelleket – sorolta a kamara.
A NAK falugazdász tanácsadó hálózata országosan mintegy ezer ügyfélszolgálati ponttal működik. Tíz egységes kérelemből hetet (összesen közel 110 ezret) minden évben a kamarai falugazdászok segítségével adnak be a gazdálkodók. Így az elmúlt 10 évben több mint 1500 milliárd forint támogatás lehívásában működtek közre.
Ezen felül számtalan más adminisztrációs feladatban segítik a gazdálkodókat, tavaly a falugazdászok összesen 1,3 millió ügyet intéztek a kamarai tagoknak. Emellett gyűjtik a termésbecsléshez, állapotminősítéshez szükséges adatokat.
Segítenek az időjárási káresemények felmérésében, igazolásokat állítanak ki. Végzik a földművesek, az őstermelők és a családi gazdaságok nyilvántartásával kapcsolatos feladatokat. A mezőőr-szolgálattal, hegyőrségekkel és a meg nem művelt mezőgazdasági területek nyilvántartásával kapcsolatos feladatokat is – emlékeztetett a NAK.
Vállalkozásod fejlesztéséhez partnert keresel? Üzleti terv készítés, hitelkérelem összeállítása szakértői segítséggel könnyebb! Látogass el weboldalunkra és jelezd igényedet a Kapcsolat | ZöldSzéchenyiKártya (zoldszechenyikartya.hu) menüpontban vagy hívj bennünket a 30-373-2000, 30-342-6308-as telefonszámokon.
#agrártámogatás #falugazdász #NAK #őstermelő #adminisztráció
Forrás: www.mti.hu