A gyógyszeripar a magyar gazdaság kitörési ágazata
Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter részt vett a Magyarországi Gyógyszergyártók Országos Szövetségének (MAGYOSZ) elnökségi ülésén. Áttekintették a gyógyszeripar nemzetgazdasági jelentőségét és lehetőségeit – tájékoztatta a Gazdaságfejlesztési Minisztérium (GFM) az MTI-t csütörtökön.
A tárca közleménye szerint előadásában a miniszter kiemelte, hogy 2024 a gazdasági növekedés helyreállításának éve. A gazdaság visszapattanásához a munkaerő-tartalék kihasználásával növelni kell a foglalkoztatottságot. Fel kell oldani az óvatossági motívumot, tovább kell növelni a fogyasztást és a beruházásokat. Ezen túlmutatóan fejleszteni kell a kiemelt ágazatokat és tovább kell növelni az aktivitást. Példaként a hadiipar, a logisztika, az autóipar, az infokommunikáció és az élelmiszeripar területeit hozta.
Nagy Márton hangsúlyozta, ezek közé tartozik a magyar gyógyszeripar is. Az iparág gazdasági ökoszisztémaként képes arra, hogy a multiplikatív hatásoknak köszönhetően érdemben járuljon hozzá a gazdaság fejlődéséhez.
A kormány célja, hogy tovább erősítse Magyarország szuverenitását és válságállóságát, így önállóvá váljon az egészségügyben nélkülözhetetlen eszközökből. Továbbá 15-ről 30%-ra emelje a magyar termékek arányát az egészségügyben, a kutatás-fejlesztési teljesítmény érdemi fokozása mellett.
A kormány elkötelezett a magyar gyógyszeripar hosszú távú és fenntartható versenyképességének és teljesítményének növelése mellett. Így az adatvezérelt egészségügy kialakítása érdemben segíti az ágazat beruházásait. Ennek érdekében a kormány többek között lehetővé tette, hogy a gyógyszerforgalmazók beruházásaik értékével jelentősen csökkenthessék extraprofitadó kötelezettségüket.
Nagy Márton kiemelte, hogy a gyógyszergyártási ágazat közel 32 ezer embert alkalmaz. A termelés folyó értéken meghaladja az 1200 milliárd forintot, miközben az exportértékesítés aránya 87%-ot ér el. Az adatok az ágazat versenyképességét jelzik, a magyar gyógyszerek jó minőségűek és keresettek külföldön is.
Jelentős a szektor K+F teljesítménye
A versenyképesség szempontjából különösen fontos, hogy jelentős a szektor K+F teljesítménye. A foglalkoztatottak 15%-a ilyen munkakörben dolgozik, ráadásul az ágazat a hazai összes K+F ráfordítás 30%-át adja. Ennek is köszönhető, hogy a gyógyszeriparban magas a hozzáadott érték, munkavállalónként meghaladja a 30 millió forintot.
A tárcavezető hozzátette, hogy a jelenlegi nehéz helyzetben is jól teljesít a gyógyszeripar. A gyártás termelési értéke az év első 8 hónapjában 14%-kal emelkedett – olvasható a Gazdaságfejlesztési Minisztérium közleményében.
Vállalkozásod fejlesztéséhez partnert keresel? Üzleti terv készítés, hitelkérelem összeállítása szakértői segítséggel könnyebb! Látogass el weboldalunkra és jelezd igényedet a Kapcsolat | ZöldSzéchenyiKártya (zoldszechenyikartya.hu) menüpontban vagy hívj bennünket a 30-373-2000, 70-791-1313, 30-342-6308-as telefonszámokon.
#gyógszeripar #gyógyszergyártás #MAGYOSZ #GFM #K+F
Forrás: MTI