Az eÁfa rendszer új alapokra helyezheti az adózók áfabevallási gyakorlatát
A jövőre érkező eÁfa rendszer új alapokra helyezheti az adózók áfabevallási gyakorlatát – hívta fel a figyelmet a Deloitte szerdán.
Az MTI-hez eljuttatott közlemény szerint az őszi adócsomagban már szerepelnek az eÁfa rendszerre vonatkozó rendelkezések. Biztosra vehető, hogy a NAV tájékoztatásának megfelelően 2024. január 1-jétől elindul és nyilvánosan is elérhetővé válik az éles eÁfa rendszer.
Az újítások
A rendszer egyik pillére, a NAV által elkészített áfabevallás tervezet az Online Számla, az Online Pénztárgép (OPG), illetve a vámigazgatási nyilvántartásokból (CDPS) származó adatok felhasználásával jön létre, ami jellemzően a kisebb, kevésbé komplex tranzakciókkal működő adózók számára jelenthet majd érdemi segítséget.
Másrészt az M2M (machine-to-machine) rendszer teszi lehetővé az adózóknak, hogy a jelenlegi bevallási nyomtatványok helyett egy standardizált áfa analitikát, és egyéb adatokat, mellékleteket tartalmazó fájlt töltsenek fel a NAV részére az Online Számla Rendszer óta már ismert gép-gép kapcsolaton keresztül, áfabevallás gyanánt.
Ezáltal nem lesz szükség az Általános Nyomtatványkitöltő Keretprogramban (ÁNYK) használatára. Egyúttal a belföldi összesítő nyilatkozatok elkészítésére és a titkosított bevallások NAV oldalra történő kézi feltöltésére sem.
A harmadik újítás, hogy az Online Számla mellett a NAV elérhetővé és lekérdezhetővé teszi az OPG és CDPS rendszerekben lévő adatokat is. Így az adózóknak lehetőségük lesz ezeket is beépíteniük a bevalláskészítési folyamatba. Mindezt függetlenül attól, hogy az eÁfa rendszeren vagy az ÁNYK-val nyújtják be a bevallást.
Használata nem lesz kötelező, előzetes felkészülést igényel
A közlemény Fábián Dorottyát, a Deloitte adóosztályának partnerét idézte, aki elmondta, hogy az eÁfa használata nem lesz kötelező. Az ÁNYK program továbbra is használatban lesz. Az adózók szabadon dönthetik majd el, hogy szeretnének-e élni ezzel az új lehetőséggel.
Szente Zoltán, a Deloitte adóosztályának szenior menedzsere a közleményben kiemelte, hogy a korlátozott mértékben használható bevallási tervezettől eltekintve az eÁfa rendszer nem kínál önmagában megoldást a bevalláskészítési folyamat automatizálására. Az adózók feladata lesz ugyanis egy olyan megoldás fejlesztése, amely megfelelően ki tudja használni az eÁfa rendszer adottságait.
Képes kommunikálni vele, a rendelkezésre bocsátott adatokat fel tudja dolgozni, a kapott visszajelzéseket ki tudja értékelni és be tudja építeni a bevallási folyamatba. Ennek megfelelően az eÁfa rendszer használata, illetve az ezzel kapcsolatos rendszer bevezetése alapos előzetes felkészülést igényel az adózók részéről.
A Deloitte szakértői együttműködnek az adóhatósággal a rendszer tervezésében és tesztelésében, és olyan saját alkalmazást is fejlesztenek, melynek célja az eÁfa rendszer nyújtotta lehetőségek maximális kihasználása – olvasható a tanácsadó cég közleményében.
Vállalkozásod fejlesztéséhez partnert keresel? Üzleti terv készítés, hitelkérelem összeállítása szakértői segítséggel könnyebb! Látogass el weboldalunkra és jelezd igényedet a Kapcsolat | ZöldSzéchenyiKártya (zoldszechenyikartya.hu) menüpontban vagy hívj bennünket a 30-373-2000, 70-791-1313, 30-342-6308-as telefonszámokon.
#eÁFA #áfabevallás #adó #vállalkozások #NAV #online
Forrás: MTI